USASA Adirondack Results

The USASA Adirondack series had races this weekend at Whiteface Mountain. On Saturday, January 27, there were boardercross and skiercross events taking place. NYSEF Athletes participated in the various events.

Freeski Girls (12-13)

Madison Rausch got 2nd place (Townsend, MA)

Freeski Girls (10-11)

Morgan Shute placed first (Allendale, NJ)

Alexis Sinclair got 2nd place (Saranac Lake, NY)

Freeski Girls (7 & Under)

Molly Rose got 1st place (Clifton Park, NY)

Freeski Girls (14-15)

Kiely Rose took 1st (Clifton Park, NY)

Ellie Bousquet took 2nd place (Lake Placid, N.Y.)

Dakota Goodwin got 4th place (Porter Corners, NY)

Freeski Boys (12-13)

Shea Hogan took 1st place (Middle Grove, NY)

Cooper Rose took 2nd place (Clifton Park, NY)

Pierson Shute took 3rd place (Allendale, NJ)

Kyle Casabonne took 4th (Lake George, NY)

Eli Toomey placed 5th (Allendale, NY)

Carter Thompson placed 6th (Clifton Park, NY)

Freeski Boys (8-9)

Ben Saltsman placed 1st (Altamont, NY)

Calvin Howard placed 2nd (Slingerlands, NY)

Freeski Boys (16-17)

Gunner Anthony took 1st place (Wilmington, NY)

Freeski Boys (10-11)

Colin DeVoe took 5th place (Loudonville, NY)

Colin Rabbitt took 3rd place (Ballston, NY)

Hunter Goodwin took 4th place (Porter Corners, NY)

Samuel Rausch placed 6th (Townsend, MA)

Salvatore Cerio took 7th place (Stillwater, NY)

Jacob Toomey placed 8th (Allendale, NY)

Sean Rosenzweig placed 9th (Delanson, NY)

Aide Gorman placed 10th (Malta, NY)

Freeski Snowboarder (8-9)

Griffin Farr placed 2nd (Long Lake, NY)

Freeski Snowboarder Class (12-13)

Robbie Sinclair took 1st place (Saranac Lake, NY)

Snowboard Class Open Men

Zachary Sprott-Scribner took 2nd place (Watertown, NY)

Snowboard Youth (14-15) Men

Tucker Jakobe took 1st place (Rainbow Lake, NY)

On Sunday, January 28 the Slopestyle competition took place and NYSEF athletes were all over the podium!

Freeski (12-13) Boys

Marc Bilow took 1st place (Malone, NY)

Pierson Shute took 2nd place (Allendale, NY)

Shea Hogan took 3rd place (Middle Grove, NY)

Freeski Junior (16-17) Men

Jackson Deeney took 1st (Wilmington, NY)

Kevin Quinn took 2nd place (Lake Placid, NY)

Freeski (10-11) Boys

Alexander Saltsman took 2nd (Altamont, NY)

Colin Rabbitt took 3rd (Ballston Spa, NY)

Colin DeVoe took 4th (Loudonville, NY)

Aiden Gorman placed 5th (Malta, NY)

Freeski Open Men

Avery Higgins-Lopez took 1st (Ithaca, NY)

Freeski (14-15) Boys

Bryant Ward took 1st place (Queensbury, NY)

Elias Ford took 2nd (Lake Placid, NY)

Zach LaBarge took 3rd (Ticonderoga, NY)

Matthew Byrne took 4th (Saratoga, NY)

Matt Thompson took 5th (Saratoga, NY)

Kaylen Reiley took 6th (Saranac Lake, NY)

Christopher Morgan took 7th (Vermontville, NY)

Jameson Cook took 8th place (Saratoga, NY)

Snowboard (12-13) Boys

Robbie Sinclair took 2nd place (Saranac Lake, NY)

Snoboard (18-22) Men

Kevin Xiao took 1st place (Beijing, NY)

Snowboard (14-15) Men

Tucker Jakobe took 1st (Rainbow, NY)

Snowboard (14-15) Women

Shannon Bentley took first (Wilmington, NY)

For more information on the boardercross/skiercross results, click here. For information on slopestyle results, click here.